Assign modules on offcanvas module position to make them visible in the sidebar.

Most Popular

حمامحمام
۱۳۹۲-۰۸-۲۳ ۱۳:۲۰:۱۰مبلمان385 تومان
طرفدار دکوراسیون داخلی منزل سیاه و سفید هستید ؟ ما مجموعه ای از اتاق های تک رنگ ...

گردشگری

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

معبد هندوهای بندر عباس که با نام پرستشگاه بت گوران نیز شناخته می‌شود، در مرکز شهر، در خیابان امام خمینی، روبروی بازار روز قرار دارد. این بنا در گذشته حیاطی وسیع داشت که در حاشیه آن تعدادی درختان بومی روییده بودند . امروزه بخشی از حیاط در جریان تعریض خیابان از بین رفته؛ اما معبد همچنان پا‌برجا باقی است. نمای ظاهری معبد مخروطی شکل با رنگ سفید و شیارها و کنگرهای طولی است و در ساخت آن از لاشه سنگ، ملات گل و ساروج ، سنگ‌های مرجانی، خاک، گچ‌های ضخیم ماده و گچ لویی استفاده کرده‌اند. در اتاق معبد طاقچه و قاب‌های کور به چشم می‌خورد و دور تا دور آن چهار راهرو وجود دارد که در گذشته زوار به دور آن زیارت می‌کردند.

داخل راهروها حجره‌های کوچکی است که برای طلبه‌های مکتب برهمنی در نظر گرفته‌اند و داخل برخی از اتاق‌ها نقاشی‌های مذهبی دیده می‌شود که یکی از مهم‌ترین آن‌ها خدای فلوت زن، به نام کریشنا است. از داخل راهرو غربی راه پله‌های مارپیچی وجود دارد که رو به سمت بالا دارد و به بام معبد منتهی می‌شود که ساق معبد است و از جرزهای پس‌رونده که الهامی از معماری ایرانی است، تشکیل می‌شود.

چهار نورگیر در چهار طرف این فضای چند ضلعی روی جرزها وجود دارند و گنبد عظیمی با لایه‌های ذوزنقه‌ای و تزیینات آیین هندویسم دیده می‌شود. در قسمت ضلع شرقی گنبد نیز تالار بزرگی وجود دارد که تالار اجتماعات است و در آن نقاشی‌های مختلفی به چشم می‌خورد که هر کدام از آن‌ها بیانگر فلسفه خاصی از اعتقادات مختلف مردم هند است. این اثر در تاریخ ۱ اردیبهشت ۱۳۷۷، با شماره ثبت ۱۹۹۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید. 

.

.

.

.

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال

درباره پارک کوهستانی پنجه علی

زیارتگاه پنجه علی یکی از قدیمی ترین زیارتگاه های شهر بندرعباس است که در گذشته کاروانهایی که از ایسین، دزک و… عازم بندرعباس و بالعکس بودند در این مکان استراحت می‌کردند و به انجام فرائض دینی خود نیز می‌پرداختند.

پنجه علی، در قدیم یکی از پاتوق‌‎های اصلی انقلابیون و افراد مذهبی و شهدای انقلاب نیز بوده است و ارزش خاصی در بین افراد انقلابی و مذهبی شهر بندرعباس دارد.

کوهستان پارک پنجه علی اولین کوهستان پارک در بندرعباس بوده است.

از میدان امام علی (ع) تا زیارتگاه پنجه علی ۳ کیلومتر مسیر پیاده روی است که بهسازی شده و به قسمتی از پارک کوهستانی پنجه علی تبدیل شده است. درختان بسیاری در این منطقه کاشته خواهد شد و پیست دوچرخه سواری آن نیز در حال راه اندازی است.

بدلیل کوهستانی بودن منطقه پارک و زیارتگاه پنجه علی، هزینه های زیادی جهت اقدامات زیربنایی پارک کوهستانی پنجه علی صرف شده است.

پارک کوهستانی پنجه علی در ایام نوروز می‌تواند تفرجگاه مناسبی برای مهمانان و گردشگران باشد.

.

  

.

  

.

آدرس پارک کوهستانی پنجه علی:

 ایران، بندرعباس، میدان امام علی (ع)، پنجه علی، پارک کوهستانی پنجه علی

تیم طراحی و گرافیک سینما

تلفن :   09179013892 - 09177637507  - 33339921