اخبار

IMAGE
IMAGE معبد هندوها
چهارشنبه, 09 مهر 1399
IMAGE چشمه آبگرم گنو
چهارشنبه, 09 مهر 1399

طراحی محیط و مبلمان شهری نمایانگر هویت فرهنگی جامعه و شهروندان است

در بخش شهر خلاق پایگاه خبری شهر ایده آل ، به طراحی و ایده مبلمان شهری پرداخته ایم ، امروزه در سراسر جهان ، طراحی محیط و مبلمان شهری نمایانگر هویت فرهنگی جامعه و شهروندان است و در کشور ما طراحی مبلمان شهری حول محور باورها ، دیده‌ها و فرهنگ جامعه ما است.

ارتباط بین مبلمان شهری و هویت انسانی اولین نقشی است که برای طراحی مبلمان شهری قائل می‌شویم ، و مبلمان شهری در دومین نقش خود ، وظیفه زیباسازی محیط را بر عهده می‌گیرد چرا که انسان زیبا پسند است و همین ویژگی در المان‌‌‌‌های شهری باعث آرامش شهروندان می‌‌شود.

در زندگی شهری امروز ، به ندرت می‌توان کسی را یافت که به طریقی با مبلمان شهری سروکار نداشته باشد . سرپناه ایستگاه اتوبوس ، باجه بلیت‌فروشی ، نیمکت پارک یا تابلوی راهنمایی و رانندگی و... فرقی نمی‌‌کند در هر حال با یک یا چند گروه از آنها در ارتباط هستیم . مبلمان شهری بخش زیادی از فعالیت در شهر را سامان می‌دهد و باعث بالا رفتن کیفیت استفاده شهروندان از خیابان ، میدان ، پارک و عرصه‌های دیگر شهری می‌شود .

عمده‌ترین ویژگی مبلمان شهری ، کاربرد عام آن است و بیش از هر چیز دیگر با توده مردم ارتباط مستقیم دارند و بدین لحاظ موضوع طراحی ، ساخت و نصب آنها به مطالعات عمیق و دقیقی نیاز پیدا می‌کند . همچنین تاثیرات اقلیمی ، مقدار و شدت نیاز ، کمیت و کیفیت خدمات ، تعمیر و نگهداری نیز بسیار حائز اهمیت است .

از خصوصیات مهم اجزای مبلمان شهری ، وابسته بودن آنها به فرهنگ است . در طراحی شهری ، چگونگی مبله کردن فضاهای شهری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است ؛ برای مثال ، چطور خیابان‌ها را از روشنایی مطلوب برخوردار کنیم و آیا نشانه‌های شهری و تابلوهای راهنما خوانا هستند و یا در مورد ایستگاه‌های اتوبوس ، که یکی از مهمترین اجزای مبلمان شهری محسوب می‌شود و نقش مهمی در فرهنگ شهرنشینی دارد ، باید طوری طراحی شوند که جذابیت آنها ، شهروند را به استفاده از آن ترغیب کند ، ضمن اینکه باید چینش آن ، میدان دید مناسبی داشته باشد .

ویژگی های مبلمان شهری :

۱- مبلمان شهری باید زیبایی بصری محیط را بدنبال داشته باشد.

۲- خدمات شهری و عناصر آن باید دارای چیدمانی باشد که علاوه بر کاربری و خدمات رسانی مناسب ، آرامش روحی وروانی ساکنین را نیز فراهم کند.

۳- مبلمان شهری باید به گونه ای طراحی شود که امکان استفاده برای همه اقشار جامعه اعم از : زن – مرد – پیر –جوان – معلول و جانباز و ... فراهم آید.

۴- برای داشتن مبلمان و خدمات شهری خوب می توان با سلیقه و طراحی صحیح ، هنرمندانه از امکانات محلی و مصالح بومی بهره لازم را برد.

۵ -  در طراحی مبلمان شهری ، باید به نکات ظریف هنری از جمله جنس مصالح ، رنگها و مس ائل اقلیمی نوجه ویژه داشته بهره لازم را برد.

در ادامه چند نمونه از طراحی های جالب مبلمان شهری را میبینیم :

تصاویر : آرشیوی

 

 

 

 

 

موسسه سینما

No More Articles