خوش آمدید

به گزارش روابط عمومي مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي و منابع طبيعي هرمزگان ، دكتر عبدالنبي باقري عامل موثر بدشكلي درختان مركبات را تغذيه آفت شته دانست .

عضو هيات علمي اين مركز با اشاره به اينكه درختان مرکبات توسط گونه‌های متعددی از حشرات مکنده و غیرمکنده مورد حمله قرار می‌گیرند اظهار كرد : در میان حشرات مکنده برخی گونه‌ها مانند "زنجرک ناقل بیماری جاروی جادوگر لیمو ترش" تنها ناقل بیماری‌های فایتوپلاسمایی هستند، در حالیکه برخی دیگر همچون "پسیل آسیایی مرکبات و شته‌ها" علاوه بر انتقال بیماری‌های باکتریایی و ویروسی، خود نیز به عنوان آفات مهم مرکبات محسوب می‌شوند.

وي افزود : علاوه بر آفات مکنده مذکور، تریپس و شب‌پره مینوز نیز دارای پتانسیل بالایی برای خسارت به درختان مرکبات به خصوص در زمان‌های تولید جست می‌باشند.

محقق بخش گياهپزشكي مركز تحقيقات و آموزش كشاورزي تشريح تصريح كرد : اگرچه در استان هرمزگان در یک دهه اخیر، پیچ‌خوردگی و بدشکلی برگ درختان مرکبات بیشتر مربوط به تغذیه آفت پسیل آسیایی مرکبات بوده است اما بررسی‌های دو سال اخیر در نقاط مختلف استان، نشان می‌دهد که عامل این بدشکلی و پیچ‌خوردگی‌ها، تغذیه ناشی از شته می‌باشد.

وي در اين خصوص گفت : این حشرات نیز همانند سایر آفات مکنده از شیره گیاهی تغذیه می‌کنند و باعث ضعف درختان و اُفت کمی و کیفی محصول می‌شوند.

باقري همچنين خاطرنشان كرد : هنوز در خصوص امکان انتقال بیماری‌های ویروسی توسط این حشرات در استان هرمزگان اطلاع خاصی در دست نیست.

گفتني ست : در خصوص مبارزه با این آفت و با توجه به همزمانی تقریبی آن با آفات تریپس و مینوز مرکبات و مقاومت نسبی آنها به بخشی از حشره‌کش‌ها، توصیه می‌شود که از سمومی استفاده شود که هر سه آفت مزبور را کنترل نماید.

کارت ویزیت

کارت ویزیت زمان تحویل3-5روز

جزئيات بيشتر...

فروش آنلاین شاسی

آنلاین در کمترین زمان ممکن

جزئيات بيشتر...

 

برچسب

انواع برچسب کاغذی مات و براق، برچسب شیشه ای پی وی سی، برچسب متالایز

جزئيات بيشتر...

چاپ عکس

چاپ و ارسال عکس در هر نقطه از شهر بندرعباس

جزئيات بيشتر...