خوش آمدید

ندای هرمزگان – مرضیه دشتی

شهرستان بندرعباس برای پایان دادن به مشکلاتی از قبیل، خرید و حمل کپسول گاز نیاز به عزم جدی گازرسانی دارد که به همین منظور نیاز است موانع سر راه برداشته و این امر هر چه سریعتر تسهیل شود. مردم از دیرباز بر این خواسته که گازرسانی شهر حق آنهاست خواستار اجرای شبکه گاز رسانی بودند که اخیرا با توجه به هزینه بالای اجرای داخلی منازل برای دسترسی به گاز، استقبال سردی از این طرح کرده اند.

به گزارش خبرنگار ندای هرمزگان، درهمین راستا اداره گاز شهرستان بندرعباس اقداماتی برای رسیدن به این اهداف آغاز کرده که به گفته کارشناسان امر، همکاری بیش از پیش دستگاه های مرتبط و مشارکت های مردم را نیز می طلبد.

برای تحقق این امر، گزارش های متعددی هم از مزیت های گازرسانی در رسانه های مختلف منتشر و بارها به این موضوع پرداخته شده است، اما همچنان روند استقبال مردم شهرستان بندرعباس از دریافت انشعاب گاز به کندی پیش می رود.

برخی از شهروندان معتقدند، شرکت گاز استان هرمزگان باید روش های دیگری برای تشویق مردم برای استقبال از انشعاب گازخانگی در پیش بگیرد.

طبق گزارش های رسیده از روابط عمومی شرکت گاز استان هرمزگان، تاکنون امکان دسترسی 38هزار خانوار در شهرستان بندرعباس به گاز شهری فراهم شده است.

سرپرست اداره گاز شهرستان بندرعباس در این زمینه گفت: اطلاع رسانی در خصوص نحوه اشتراک پذیری و مزایای گازشهری از طریق برنامه ها و اخبار صدا و سیمای مرکزخلیج فارس و نشست های رسانه ای با حضور برخی مسوولان درخصوص مزایای گاز شهری و تشویق شهروندان برای دریافت اشتراک گاز صورت می گیرد.

مهدی جعفری در گفت و گو با خبرنگار ندای هرمزگان افزود: ملک متقاضی باید درمنطقه گازدار و دارای علمک گاز باشد و هر فرد درخواست کننده به همراه یک نسخه قراردادی که جهت لوله کشی با پیمانکاری بسته شده است به واحد امور مشترکین مراجعه می کند.

وی خاطرنشان کرد: طی یک روز پس از تشکیل پرونده، فرم نصب کنتور برای واحد مربوطه ارسال می شود که طبق نوبت حداکثرتا 48 ساعت کنتور نصب خواهد شد.

سرپرست اداره گاز شهرستان بندرعباس ادامه داد: همچنین به طور مثال، اگر ساختمان 5 واحدی یک کنتور مشترک داشته باشد باید هیئت مدیره ساختمان یک نماینده را جهت دریافت اشتراک پذیری معرفی کند و اگر کنتور واحد ها جدا باشد مالک هر واحد باید به تنهایی اقدام کند.

وی با اشاره به اینکه بانک های صادرات و تجارت برای پرداخت تسهیلات بانکی به متقاضیان اعلام آمادگی کرده اند، ادامه داد: میزان تسهیلات در نظر گرفته شده از سوی بانک های مذکور 50میلیون ریال است که با معرفی نامه از سوی شرکت گاز و تشکیل پرونده طبق مقررات بانکی صورت می گیرد.

جعفری بیان داشت: ایمنی بالا، کاهش هزینه های خرید و جلوگیری از آسیب های حمل کپسول از جمله مزیت های وصل گازکشی خانگی است.

وی گفت: کپسول های گاز مشخص نیست کی تولید شده اند و همیشه فقط رنگ آمیزی می شود که استفاده درستی از آنها در حمل و نقل نخواهد شد و گاهی هم از بالای ماشین های توزیع گاز به زمین انداخته می شوند که این امر خودش باعث عمر کوتاه کپسول شده و دچار نشتی گاز به علت خرابی واشر می شود.

جعفری اظهارداشت: در حال حاضر 32روستا در شهرستان های بندرعباس، حاجی آباد، بستک و قشم به خطوط گاز متصل و تاکنون 13هزار و 303مشترک خانگی از انشعاب گاز بهره مند شده اند.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ندای هرمزگان مبنی براینکه چه برنامه ای برای گازکشی در مناطق بافت فرسوده دارید، گفت: بافت فرسوده شهر بندرعباس در برنامه گازرسانی نیست.

سرپرست اداره گاز شهرستان بندرعباس ادامه داد: هرمزگان جزو آخرین استان های عملیات گازرسانی است و بقیه استان ها جایگاه بهتری از لحاظ ضریب و نفوذ دارند که البته با طرح های در حال اجرا، امکان بهره مندی 55 درصد استان از گاز طبیعی فراهم می شود.

جعفری پیش بینی کرد: عملیات اجرایی در بخش خط انتقال از ابتدای سال 1400 آغاز شود.

هیچگونه متقاضی برای دریافت وام به شعب بانک تجارت استان مراجعه نکرده است

مدیر شعب بانک تجارت استان هرمزگان هم اعلام کرد: تاکنون هیچگونه متقاضی برای دریافت وام 50میلیون ریالی انشعاب گاز به شعب بانک تجارت مراجعه نکرده است.

رستم نوروزی اظهارداشت: شرایط این تهسیلات با بازپرداخت 3ساله و سود 18درصد به همراه یک نفر به عنوان ضامن و همچنین گواهی اشتغال به کار فرد وام گیرنده است.

وی تصریح کرد: البته با توجه به نزدیکی پایان سال جاری، منابع برای اعطای تسهیلات بانکی همزمان با سراسر کشور و در همه بانک ها نیز محدود می شود که از فروردین ماه سال آینده، منابع برای اعطای تسهیلات در نظر گرفته خواهد شد.

لازم به ذکر است، علیرغم تلاش های بسیار خبرنگار ندای هرمزگان و برقراری تماس های تلفنی مکرر با روابط عمومی شعب بانک صادرات استان هرمزگان، متاسفانه موفق به دریافت اطلاعات در زمینه شرایط و تعداد متقاضیان دریافت تسهیلات انشعاب گاز نشدیم.

تاکید استاندار بر پرداخت تسهیلات بدون بهره به متقاضیان گاز

استاندارهرمزگان مدتی قبل در یکی از رسانه ها گفت: باید با همکاری نهادهای حمایتی و همچنین پیگیری از طریق مسوولان ارشد، وام های بدون بهره، برای دریافت اشتراک گاز به متقاضیان پرداخت شود.

فریدون همتی چندی پیش در دیدار با محمود آستانه مشاور وزیر و نماینده وزارت نفت، تداوم گازرسانی به شهرها و روستاهای استان و حمایت از مردم برای دریافت اشتراک گاز را مورد پیگیری قرار داد.

وی در این دیدار، بر پیگیری تداوم گازرسانی به شهرها و روستاهای استان تاکید کرد و بیان داشت: در هرمزگان به عنوان قطب تولید انرژی در کشور، مردم این استان حق دارند که از نعمت دسترسی به گاز طبیعی برخوردار باشند.

استاندارهرمزگان ادامه داد: در مناطقی از هرمزگان که گازرسانی صورت گرفته، ظرفیت خالی جهت اشتراک پذیری وجود دارد و با وجود استقبال مردم برای دریافت اشتراک گاز، اما به دلیل هزینه‌های بالا این روند با کندی مواجه شده است.

همتی در بخش دیگری تصریح کرد: با توسعه اشتراک گاز خانگی در استان، مردم از مزیت گاز طبیعی بهره‌مند می‌شوند و دیگر نیازی به سیلندرهای گاز مایع نخواهند داشت و از مردم نیز می‌خواهیم در این راستا مشارکت کنند.

12واحد صنفی لوله کشی گاز در بندرعباس را برعهده دارند

رییس اتحادیه لوله و لوازم بهداشتی بندرعباس گفت: در حال حاضر 12واحد صنفی حقیقی و تجربی در زمینه لوله کشی گاز فعال هستند.

حسن اخگریان با اشاره به اینکه لوله های استاندارد مورد استفاده در یک واحد ساختمان ½ یا 11/2 است بیان داشت: لوله کشی گاز روکار هرمتر با مصالح و دستمزد 150هزار تومان  و زیرکار 170هزارتومان است که به متراژ هر واحد ساختمانی نیز بستگی دارد.

وی تصریح کرد: نظارت مستمر و بطور مداوم در رابطه با رعایت نرخنامه انجام می گیرد و چنانچه در این زمینه تخلفی اطلاع یا مشاهده شود، با آن واحد صنفی متخلف برخورد خواهد شد.

رییس اتحادیه لوله و لوازم بهداشتی بندرعباس در پایان ابراز داشت: طبق بند 17ضمانت نامه سیستم لوله کشی برعهده مجری گاز و ناظر است.

هنوز انشعاب گازخانگی برای دریافت پایان کارساختمان های جدید اجباری نشده است

مدیرفنی سازمان نظام مهندسی ساختمان هرمزگان نیز بیان داشت: هنوز انشعاب گاز برای دریافت پایان کار ساختمان های در حال احداث یا تازه احداث ها، برای پایان کار اجباری نشده است.

شبنم طاهرپور به خبرنگار ندای هرمزگان گفت: هر واحد مسکونی می تواند به طور جداگانه برای وصل انشعاب گاز مراجعه کند و لازم نیست که حتما جمعی مراجعه شود و با دارا بودن شرایط و ضوابطی که حاکم است اقدام  کنند.

وی یادآورشد: هر فردی که متقاضی اجرای لوله کشی گاز است می تواند به سازمان نظام مهندسی مراجعه و درخواست خود را اعلام کند و مدارک آن بررسی می شود و در صورتی که امکان واگذاری انشعاب وجود داشته باشد درخواستش پذیرفته خواهد شد.

مدیرفنی سازمان نظام مهندسی ساختمان هرمزگان با اشاره به تشریح درخواست متقاضیان انشعاب گاز عنوان کرد: ابتدا متقاضی به دفتر کنترل بازرسی گاز سازمان نظام مهندسی ساختمان استان مراجعه می کند و در آنجا از آخرین فهرستی که ازمجریان واجد شرایط و صاحب صلاحیت وجود دارد مجری مورد نظر خود را انتخاب کرده و با آن قراردادی امضاء می کند.

طاهرپورافزود: نکته دیگر اینکه مجریان گاز دو دسته شامل، مجریان حقوقی و تجربی است که مجریان حقوقی توسط اداره راه و شهرسازی استان تعیین صلاحیت می شوند و مجوز اشتغال خود را از آنجا دریافت می کنند و مجریان تجربی هم توسط سازمان صمت تعیین صلاحیت خواهند شد که متقاضی می تواند هر کدام از آن ها را به دلخواه خود انتخاب کند.

وی ادامه داد: پس ازمنعقد شدن قرارداد اجرا بین متقاضی و مجری، پرونده ای برای متقاضی در سامانه مدیریت و بازرسی گاز سازمان تشکیل می شود و بعد از آن حق الزحمه ای بابت هزینه نظارت گاز به حساب سازمان گاز نظام مهندسی استان واریز می شود و بعد از آن ناظر گاز برای پروژه مذکور مشخص می شود و همه مراحل عملیات اجرایی پروژه توسط مجری زیر نظر ناظر انجام می شود.

به گفته مدیرفنی سازمان نظام مهندسی ساختمان هرمزگان، مهندس ناظر پس از بررسی و کنترل آزمایش و تایید کارهایی که اجرا شده توسط مجری اعلام خاتمه عملیات لوله کشی گاز و تاییدیه کار را به دفتر کنترل و بازرسی گاز سازمان اعلام می کند و متقاضی به سازمان مراجعه کرده و نامه ای که نیاز است برای نصب کنتور و مستندات دیگر را با توجه به آن ها به شرکت گاز استان مراجعه و در نهایت مشترک گاز می شود.

طاهرپور تصریح کرد: هزینه هایی که در بخش گاز وجود دارد سه دسته هستند از قبیل، هزینه های اجرای لوله کشی گاز که نرخ نامه اجرای لوله کشی گاز توسط سازمان صمت اعلام می شود و هزینه نظارت گاز که بابت چندین مرحله ای هست که یک ناظر گاز از پروژه بازدید می کند و هزینه انشعاب گاز که متقاضی باید آن را به شرکت گاز استان پرداخت کند.

کارت ویزیت

کارت ویزیت زمان تحویل3-5روز

جزئيات بيشتر...

فروش آنلاین شاسی

آنلاین در کمترین زمان ممکن

جزئيات بيشتر...

 

برچسب

انواع برچسب کاغذی مات و براق، برچسب شیشه ای پی وی سی، برچسب متالایز

جزئيات بيشتر...

چاپ عکس

چاپ و ارسال عکس در هر نقطه از شهر بندرعباس

جزئيات بيشتر...