طراحی محیط و مبلمان شهری نمایانگر هویت فرهنگی جامعه و شهروندان است

در بخش شهر خلاق پایگاه خبری شهر ایده آل ، به طراحی و ایده مبلمان شهری پرداخته ایم ، امروزه در سراسر جهان ، طراحی محیط و مبلمان شهری نمایانگر هویت فرهنگی جامعه و شهروندان است و در کشور ما طراحی مبلمان شهری حول محور باورها ، دیده‌ها و فرهنگ جامعه ما است.

ارتباط بین مبلمان شهری و هویت انسانی اولین نقشی است که برای طراحی مبلمان شهری قائل می‌شویم ، و مبلمان شهری در دومین نقش خود ، وظیفه زیباسازی محیط را بر عهده می‌گیرد چرا که انسان زیبا پسند است و همین ویژگی در المان‌‌‌‌های شهری باعث آرامش شهروندان می‌‌شود.

در زندگی شهری امروز ، به ندرت می‌توان کسی را یافت که به طریقی با مبلمان شهری سروکار نداشته باشد . سرپناه ایستگاه اتوبوس ، باجه بلیت‌فروشی ، نیمکت پارک یا تابلوی راهنمایی و رانندگی و... فرقی نمی‌‌کند در هر حال با یک یا چند گروه از آنها در ارتباط هستیم . مبلمان شهری بخش زیادی از فعالیت در شهر را سامان می‌دهد و باعث بالا رفتن کیفیت استفاده شهروندان از خیابان ، میدان ، پارک و عرصه‌های دیگر شهری می‌شود .

عمده‌ترین ویژگی مبلمان شهری ، کاربرد عام آن است و بیش از هر چیز دیگر با توده مردم ارتباط مستقیم دارند و بدین لحاظ موضوع طراحی ، ساخت و نصب آنها به مطالعات عمیق و دقیقی نیاز پیدا می‌کند . همچنین تاثیرات اقلیمی ، مقدار و شدت نیاز ، کمیت و کیفیت خدمات ، تعمیر و نگهداری نیز بسیار حائز اهمیت است .

از خصوصیات مهم اجزای مبلمان شهری ، وابسته بودن آنها به فرهنگ است . در طراحی شهری ، چگونگی مبله کردن فضاهای شهری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است ؛ برای مثال ، چطور خیابان‌ها را از روشنایی مطلوب برخوردار کنیم و آیا نشانه‌های شهری و تابلوهای راهنما خوانا هستند و یا در مورد ایستگاه‌های اتوبوس ، که یکی از مهمترین اجزای مبلمان شهری محسوب می‌شود و نقش مهمی در فرهنگ شهرنشینی دارد ، باید طوری طراحی شوند که جذابیت آنها ، شهروند را به استفاده از آن ترغیب کند ، ضمن اینکه باید چینش آن ، میدان دید مناسبی داشته باشد .

ویژگی های مبلمان شهری :

۱- مبلمان شهری باید زیبایی بصری محیط را بدنبال داشته باشد.

۲- خدمات شهری و عناصر آن باید دارای چیدمانی باشد که علاوه بر کاربری و خدمات رسانی مناسب ، آرامش روحی وروانی ساکنین را نیز فراهم کند.

۳- مبلمان شهری باید به گونه ای طراحی شود که امکان استفاده برای همه اقشار جامعه اعم از : زن – مرد – پیر –جوان – معلول و جانباز و ... فراهم آید.

۴- برای داشتن مبلمان و خدمات شهری خوب می توان با سلیقه و طراحی صحیح ، هنرمندانه از امکانات محلی و مصالح بومی بهره لازم را برد.

۵ -  در طراحی مبلمان شهری ، باید به نکات ظریف هنری از جمله جنس مصالح ، رنگها و مس ائل اقلیمی نوجه ویژه داشته بهره لازم را برد.

در ادامه چند نمونه از طراحی های جالب مبلمان شهری را میبینیم :

تصاویر : آرشیوی

 

 

 

 

 

طراحی سطل زباله خلاقانه برای بازی

در این گزارش از پایگاه خبری شهر ایده ال ، چند نمونه از خلاقت های شهری را مورد بررسی قرار داده ایم . پس از اجرای طرح هایی برای سرگرمی مردم و کسب درآمد به کمک آن ها وقت این رسیده طرح هایی اجرا شود تا به پاکیزگی شهر کمک کند زیرا تمام امکانات و سرگرمی های شهری تنها زمانی لذت بخش است که در محیطی سالم قرار بگیرند.

برای مثال در آمستردام پروژه ای اجرا شد که مردم در ازای بازیافت پاداش دریافت می کردند به این ترتیب که ساکنین در ازای تحویل پلاستیک پول مجازی دریافت می کنند که می توان آن ها را برای چای ، دوچرخه سواری و مواد غذایی خرج کرد.

این ایده خلاقانه شهری باعث می شود تا افراد نسبت به محله خود حس مالکیت پیدا کنند و در شکل گیری آینده خود نقش داشته باشند.

پاداش برای بازیافت

پس از اجرای طرح هایی برای سرگرمی مردم و کسب درآمد به کمک آن ها وقت این رسیده طرح هایی اجرا شود تا به پاکیزگی شهر کمک کند زیرا تمام امکانات و سرگرمی های شهری تنها زمانی لذت بخش است که در محیطی سالم قرار بگیرند.

برای مثال در آمستردام پروژه ای اجرا شد که مردم در ازای بازیافت پاداش دریافت می کردند به این ترتیب که ساکنین در ازای تحویل پلاستیک پول مجازی دریافت می کنند که می توان آن ها را برای چای ، دوچرخه سواری و مواد غذایی خرج کرد.

این ایده خلاقانه شهری باعث می شود تا افراد نسبت به محله خود حس مالکیت پیدا کنند و در شکل گیری آینده خود نقش داشته باشند.

بهره‌گیری از قدرت خلاقیت در ایجاد پارکینگ‌های جذاب و دوست‌داشتنی در خیابان‌ها از دیگر مواردی است که می‌تواند نقش چشمگیری در افزایش جذابیت محیط‌های عمومی جوامع داشته باشد. این پارکینگ‌ها می‌تواند به افزایش علاقه و فرهنگ دوچرخه‌سواری نیز کمک کند و عنصری مؤثر برای کمک به بهبود وضعیت ترافیک و کاهش آلودکی هوا نیز باشد.

 جایگزین کردن پارکینگ‌های کنار خیابان‌ها و یا تبدیل جدول‌های موجود میان خیابان و پیاده‌رو به باغ‌های کوچک، نواری و سرسبز می‌تواند نقش مؤثری در جذب آب باران، کاهش جاری شدن روان‌آب و سیلاب در خیابان، نفوذ آب به زیر زمین و تصفیه آن داشته باشد. علاوه بر این ساده‌ترین ایده برای جذاب شدن خیابان‌ها و پیاده‌روهای یک شهر، ایجاد نیمکت‌های کوچک و جذاب برای استراحت و گفتگوی عابران است که به کار بردن رنگ‌های نشاط‌آور در این بخش می‌تواند نقش بسزایی در بهبود وضعیت روانی جوامع ایفا کند.

در سال ۲۰۱۵ رنگ‌آمیزی‌های متنوع یک نقاش خوش‌ذوق، به خطوط عابرپیاده سیاتل جانی دوباره بخشید و آن‌ها را تبدیل به چشم‌اندازی دائمی از خیابان‌های شهر کرد. ایده این نقاش منجر به راه‌اندازی یک برنامه جامع رنگی شدن خطوط عابرپیاده در محله‌ها و مناطق مختلف شهرهای دیگر شد و گامی سریع و رنگارنگ به سمت ارتقای غرور اجتماعی، افزایش دید عابران و رانندگان و نیز بهبود وضعیت ایمنی خیابان‌ها برداشت.

کارت ویزیت

کارت ویزیت زمان تحویل3-5روز

جزئيات بيشتر...

فروش آنلاین شاسی

آنلاین در کمترین زمان ممکن

جزئيات بيشتر...

 

برچسب

انواع برچسب کاغذی مات و براق، برچسب شیشه ای پی وی سی، برچسب متالایز

جزئيات بيشتر...

چاپ عکس

چاپ و ارسال عکس در هر نقطه از شهر بندرعباس

جزئيات بيشتر...