خوش آمدید

منوی اصلی

دهستان ها

دهستان سیاهو در شمال بندرعباس در فاصله ۷۵ کیلومتری بندرعباس یکی از دهستانهای استان هرمزگان می‌باشد که از شمال به شهرستان حاجی‌آباد، از جنوب به منطقه خورگو، از شرق به بخش احمدی و از غرب به دهستان گُهره و بخش فین منتهی می‌شود

شامل ۷۳ آبادی فعال و نیمه فعال است که عبارتند از: آبشور-آب محمدی-آقاسین بالا-آقاسین پائین- بَرِجَهر- بَنگِلایان- بُنُو- بیخ- پاکَم- پاگَرد- پاگَرو- پَتکُنان بالا- پَتکُنان پایین- پُشت بَندسغ- پُشته چاهو- تَل سُورو- تَل گِردو- تُوتَنگ- جغدر بالا- جغدر پایین- جذرآباد- چاه شور- چاه کَل- چیل جغدر - خِرسین- دِتُوناصری- دَرگَز- دَرگیران- دَقِ فینو- دَنوکی- دوکوه- دَهرِز-رَباط- رودشور- زاکین- زَردان- زَروکان- زَنکُوتَه- زیارت پاکوه- سَرخا- سَردَرو- سَرکَم- سِغ- سَلَرد- سیاهو- سیخوران بالا- سیخوران پایین- طیفکان- فُورخُورج- قدمگاه علی - کُروکان- کَلاتَک- کُلوچان- کلیتوییه - کَم اشِنُو- کُووه سفلی- کووه علیا- گِروسیاهان- گَری گُوری- گودِ بونگِرد- ماشاری- ماشکار- میروئیه- نامدر بالا - نامدَر پایین- نَرینگان- نِیُومِر- وایکان- هُماگ بالا- هُماگ پایین- هِزارتا- هِمَت آباد- هَواران. از میان ۷۳ روستا ی دهستان سیاهو۱۴ روستا دارای طرح هادی می‌باشد.

کوه‌های دهستان سیاهو

به‌طور کلی کوه‌های دهستان سیاهو دنباله‌های سلسله جبال زاگرس هستند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از: کوه هُماگ با ارتفاع ۳۲۶۷متر{بلندترین کوه استان هرمزگان به‌شمار می‌رود}، کوه بُنِه، کوه سَرخا، کوه حضرت بی بی شهربانو، کوه نِساء، کوه فینو.

محصولات سیاهو

نارنگی، پرتغال، خرما، انبه. که سیاهو را با نام نارنگی سیاهو بیشتر می‌شناسند

علت نامگذاری سیاهو

دشت سیاهو پراز آب فراوان، محل سیاستگذاری منطقه‌ای و وجود گله‌های ۳۰ آهو

سی + آهو = سی آهو

جمعیت

جمعیت دهستان سیاهو طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۰، برابر با ۱۰۱۵۶ نفر بوده‌است ویکی ازنقاط خوش آب وهوای استان هرمزگان به‌شمار می‌رود.

جشنواره نارنگی

نارنگی سیاهو

این جشنواره برای معرفی نارنگی سیاهو برگزار می‌شود که هر ساله با حضور مسولان استانی و کشوری در فصل زمستان برگزار می‌شود

برف

کوه هُماگ در شمال دهستان سیاهو قرار دارد با ارتفاع ۳۲۶۷متر{بلندترین کوه استان هرمزگان به‌شمار می‌رود}در فصل زمستان بارش برف را به خود می‌بیند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای هرمزگان: دهیاران با اقدام‌های درآمدزا به خودکفایی برسند

 مدیرکل امور روستایی و شوراهای هرمزگان گفت: ساختار دهیاری‌ها شبیه شهرداری‌هاست و این نهاد مستقل عمومی غیردولتی می‌تواند با اقدامات درآمدزا و با هدف خدمت به جامعه روستایی به خودکفایی برسد.

مجید سلحشور در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در قشم، اظهار داشت : این وام با کارمزد هشت درصد فرصتی است تا دهیاران با ایجاد تغییر در چهره روستاها و همچنین خرید ماشین آلات مورد نیاز در مسیر درآمدزایی حرکت کنند.

وی از قشم به عنوان جزیرهای بکر و گردشگرپذیر نام برد که با داشتن روستاهای هدف گردشگری در کنار سواحل زیبا، دهیاران میتواند با دریافت وام‌های ارزان قیمت شرایط مناسبتری را برای جذب توریست و درآمدزایی خود فراهم کند.

مدیرکل امور روستاها و شوراهای استان هرمزگان ادامه داد: وام ارزان قیمت براساس تفاهم‌نامه‌ای که از سوی وزارت کشور بین سازمان شهرداری‌ها با دهیاری‌ها و پست بانک منعقد نموده بدون نیاز به وثیقه و تنها با ارائه چک و طی کردن مراحل قانونی در اختیار آنان گذاشته می‌شود.

به گفته وی، ساختار دهیاری‌ها شبیه شهرداری‌هاست و این نهاد مستقل عمومی غیردولتی می‌تواند با اقدامات درآمدزا و با هدف خدمت به جامعه روستایی به خودکفایی برسد.

سلحشور اظهار کرد: سال گذشته علیرغم همه مشکلات مالی و اقتصادی در کشور، سهم دهیاری‌ها از محل مالیات‌های ارزش افزود به حدود دو و نیم برابر رسید که به حساب دهیاری‌ها واریز شد. 

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در استان هرمزگان با پراکندگی روستا مواجه هستیم به طوری که با یک هزار 700 روستا،   یکهزار 200 دهیاری در روستاهای بالای 30 خانوار و یکهزار 316 شورای اسلامی داریم.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری هرمزگان یادآور شد: در کل کشور 21 میلیون نفر جمعیت روستایی داریم که معادل 26 درصد کل جمعیت کشور می‌باشد و در هرمزگان هم بیش 800 هزار نفر که 45 درصد جمعیت این استان هستند در یکهزار 700 نقطه روستایی زندگی می‌کنند.

بنیاد مسکن با الحاق بخشی از روستا به طرح هادی، بدون هیچ مشکلی طرح‌های جدید در روستا اجرا کند 

وی معتقد است؛ بنیاد مسکن به عنوان‌متولی طرح هادی روستایی می‌تواند با کمک‌ دهیاران و شوراهای اسلامی و انجام مراحل قانونی و  نیازسنجی‌ها نسبت به توسعه روستاها با الحاق بخشی از روستا به طرح هادی بدون هیچ مشکلی طرح‌های جدید را در روستا اجرا کند.

سلحشور در عین حال تصریح کرد: هیچ دلیلی برای انجام ساخت و سازهای غیر مجاز در روستاها موجه نیست و هر اقدامی باید از مسیر قانونی انجام شود. 

وی همچنین از ادارات منابع طبیعی و جهاد کشاورزی خواست اراضی که جزو مستثنیات نیستند را برای اجرای طرح‌های توسعه‌ای به بنیاد مسکن واگذار کنند تا این‌ نهاد بتواند براساس ماده 4 قانون ساماندهی، بر روی این زمین‌ها طرح‌های تفکیکی با هدف واگذاری به مردم روستاها انجام دهد.

منبع : خبرگزاری تسنیم

کارت ویزیت

کارت ویزیت زمان تحویل3-5روز

جزئيات بيشتر...

فروش آنلاین شاسی

آنلاین در کمترین زمان ممکن

جزئيات بيشتر...

 

برچسب

انواع برچسب کاغذی مات و براق، برچسب شیشه ای پی وی سی، برچسب متالایز

جزئيات بيشتر...

چاپ عکس

چاپ و ارسال عکس در هر نقطه از شهر بندرعباس

جزئيات بيشتر...